Bir değişim – bir çocuğun doğumu veya yeni bir iş veya ilişkinin başlaması – yaşadınız ve bunun sağlığınızı nasıl etkilediğini gözlemlediniz mi? Yaptığımız, hissettiğimiz ve düşündüğümüz her şey refahımızla ilgilidir. Sağlık bir yaşam biçimidir, beden, zihin ve ruhun bir entegrasyonudur.

Sağlığınızı ömür boyu dinamik bir yolculuk olarak düşünün. Yolculuğunuzun yol haritası sizin için özeldir. Bilinçli bir seçimdir; Yanlışlıkla gerçekleşmez. Sizin için çalışan sağlıklı yaşam rutinlerini geliştirmek, büyütmek ve sürdürmek anahtardır.

Genel sağlığınızın geliştirilmesi ve büyütülmesi esneklik oluşturur, hastalık riskini azaltır ve olumlu etkileşimlerden emin olur. Refahınız sadece hayatınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda yakından bağlı olduğunuz diğerlerini de etkiler.

Sağlık çok boyutludur. 8 sağlık boyutu birbirine bağımlı, etkileşimli ve üst üste biniyor ve genel sağlığa katkıda bulunuyor. Sağlığın dört sütunu veya fiziksel aktivite, beslenme, uyku ve farkındalık, sağlığın her boyutu üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, iyi dinlendiğinizde işte çok daha üretken ve iş streslerini yönetmek için daha donanımlısınız.

Boyutların her biri sağlık bankanızdaki farklı bir hesaptır. Bunları bireysel olarak düşünmek, en çok enerjiye nereye yatırım yaptığımızı görmemize ve çok daha fazla enerji yatırmak isteyebileceğimiz başkalarını keşfetmemize yardımcı olur.

Potansiyelinize ulaşmak için proaktif yöntemlere bir göz atalım.

FİZİKSEL. Sağlığı ve fonksiyonel yeteneği koruyabilecek veya iyileştirebilecek yaşam tarzı seçimleri arasında fiziksel aktiviteye katılmak, besleyici gıdalar yemek, uygun uyku almak, stresi yönetmek, alkol sınırlamak, nikotinden kaçınmak, kontrol almak ve tıbbi öneriler izlemek yer alıyor. Sağlık hedeflerinizi desteklemeye yardımcı olmak için bir Fitbit eğitmeniyle bağlantı kurun.

DUYGUSAL. Duygusal sağlığımızı geliştirmek, çok daha dayanıklı, içerik ve kendine güvenen olmamızı sağlar. Meditasyon ve farkındalık, duygusal farkındalık ve düzenleme, kaygı yönetimi, öz-şefkat, mizah ve minnettarlık yoluyla kendimizi duygusal olarak geliştiririz.

Entelektüel. Bir ders alarak, bir kitap okuyarak, bir enstrüman çalmayı öğrenerek veya bir bulmaca çözerek kapasitelerimizi genişletiyoruz. Kendimizi entelektüel olarak teşvik etmeye devam etmek, bir büyüme zihniyetini teşvik edebilir, merak ve yaratıcılığı teşvik edebilir ve yaşlandıkça bilişsel düşüş ve hafıza kaybını yavaşlatabilir.

SOSYAL. Samimi ortaklar, aile üyeleri, arkadaşlar ve meslektaşları ile ilişkiler bağlantı ve aidiyet ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Sosyal becerileri geliştirmek – kendimizi iddia etmek, destek ve merhameti genişletmek, özür dilemek, çatışmaları çözmek ve dikkatle dinlemek gibi – otantik bir şekilde bağlantı kurma ve sosyal bağları güçlendirme yeteneğimizi geliştirebilir.

Manevi. Kişisel değerlerle yönlendirilen yaşamda gösteren ve amaç ile yaşamak, refah ve daha büyük dünyayla bağlantı için çok önemlidir. İnanç temelli faaliyetler, kişisel meditasyon, dikkatli egzersiz (örnekler yoga ve tai chi içerir) ve doğayı deneyimlemek manevi büyüme fırsatı yaratabilir.

Çevre. Bu, doğal dünyayı nasıl etkilediğimizi ve etkilediğimizi anlamayı içerir. Açık havada tadını çıkarmak ve takdir etmek için zaman harcayın, hayatınızı yitirmeye ve basitleştirmek için çaba sarf edin.

PARASAL. Giderleri takip etmek, bir bütçe oluşturmak, kişinin araçlarında yaşamak, borcun ortadan kaldırılması, finansal olarak özerk ve bağımsız hale gelmesi ve emeklilik için tasarruf etmek finansal okuryazarlığı ve refahı artırır.

MESLEKLE İLGİLİ. Bu, değerleriniz, hedefleriniz ve yaşam tarzınızla tutarlı kişisel yerine getirme ve yaşam zenginleştirmesi sağlayan işe hazırlanmayı ve katılmayı içerir. Özel hediyelerinize, becerilerinize ve yeteneklerinize kişisel olarak anlamlı ve ödüllendirici katkıda bulunmak çok önemlidir.

Bu bilgiler sadece eğitim amaçlıdır ve tıbbi tanı veya tedavinin yerini almaz. Bir sağlık problemini veya durumunu teşhis etmek veya tedavi etmek için bu bilgileri kullanmamalısınız. Diyetinizi değiştirmeden, uyku alışkanlıklarınızı değiştirmeden, takviyeleri almadan veya yeni bir fitness rutini başlatmadan önce her zaman doktorunuza danışın.

Mindti Masters

Mindki kayıtlı bir diyetisyen, eğitmen ve NBC-HWC koçudur. Sağlık ilk önce anoreksiyadan iyileşme yolculuğu sırasında üniversitede onun için bir değer haline geldi. Onun mantrası oldu: hayatın her aşamasında sağlığınızın ve öz bakımınızın kendinden emin kahramanı olun. Birlikte, bilmeden yapmaya kadar boşluğu doldurabilirsiniz. Kilo/düzensiz yeme, diyabet, stres ve egzersizde sürdürülebilir bir değişim koçluğu koçluğu 30 yıllık deneyime sahiptir. Dışarı çıkmayı, turşu, çizgi dansını, kıdemli zindeliği öğretmeyi ve torunlarıyla kabarcıklar üflemeyi sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published.