Kutu Çömelme Halterciler için çömelme performansını azaltmaz

Kaynak: Wolters Kluwer Sağlık: Lippincott Williams & Wilkins

Stretch-kısırlaştırma döngüsünü ortadan kaldırmak kas aktivitesini olumsuz etkilemez,
Güç ve Koşullandırma Araştırmaları Dergisi

Newswise – Halterciler için popüler bir eğitim tekniği olan “Kutu Squat”, kuvvet antrenmanı sırasında çömelme performansı konusunda “sınırlı olumsuz sonuçlara” sahiptir, Dergi Dergisi’nin Aralık sayısında, Ulusal Resmi Araştırma Dergisi’nin Aralık sayısında bir çalışma Güç ve Kondisyon Derneği. Dergi, tıp, hemşirelik, müttefik sağlık ve eczanedeki öğrenciler, profesyoneller ve kurumlar için önde gelen bilgi ve şirket istihbarat sağlayıcısı olan Wolters Kluwer Health’in bir parçası olan Lippincott Williams & Wilkins tarafından yayınlanmaktadır.

Appalachian Eyalet Üniversitesi, Boone, N.C.’den Jeffrey M. McBride liderliğindeki çalışmaya göre, “Bu çalışma, kinetik değişkenlerde veya iki asansör arasında kas aktivitesinde çok az fark buldu” dedi. Bacağa ve bel kaslarına çok benzer bir uyaran ve bu nedenle birçoğu büyük olasılıkla eğitim ile benzer miktarda güç kazanımıyla sonuçlanacaktır. ”

“Kutu” tekniği streç kısırlaştırma döngüsünü ortadan kaldırır, ancak çömelme gücünü azaltmaz
Standart çömelme tekniğinde, halterde halter üst sırt boyunca halter konumlandırır, daha sonra çömelme pozisyonuna ulaşmak için dizleri indirir. Kutu çömelme, kaldırıcının çömelmenin sonunda bir kutuya durduğu ve oturduğu bu tekniğin kolay bir modifikasyonudur. Bu kutu çömelme sadece eksantrik bir fazdan oluştuğu anlamına gelir-çömelmenin sonunda eşmerkezli fazı veya “gerginlik” döngüsünü ortadan kaldırır.

Bu modifiye edilmiş tekniğin etkilerini test etmek için, araştırmacıların sekiz rekabetçi erkek powerfulter rastgele sırada bir dizi çömelme ve kutu çömelme gerçekleştirdi. Hareketler, gücü hesaplamak için kullanılan kuvvet ve hızı ölçmek için çubuğa bağlı dönüştürücüler ile bir kuvvet platformu üzerinde dururken yapıldı. Elektromiyografi ilgili kaslardaki elektriksel aktiviteyi ölçmek için kullanıldı.

McBride ve meslektaşları, “Sonuçlar, üst kuvvet ve üst gücün çömelme ve kutu çömelme arasında benzer olduğunu gösteriyor. Aslında, bazı tekrarlar sırasında, kutu çömelmesine kıyasla çömelme sırasında üst kuvvet önemli ölçüde daha düşüktü. Genel olarak, elektromiyografi, çömelme sırasında kutu çömelmesine kıyasla daha yüksek kas aktivitesi gösterdi.

Kutu çömelme, halterciler için geleneksel çömelme tekniğine popüler bir alternatiftir. Bununla birlikte, bir kutunun kullanımı streç kısma döngüsünü ortadan kaldırır. Diğer aktivitelerde-özellikle atlama, gerginlik kısma döngüsü önemli ölçüde artmış performansa neden olur. Bununla birlikte, bir kutu kullanarak streç kısır döngüsünün ortadan kaldırılmasının, asansörün kinetiğini ve kas aktivitesini nasıl etkilediğine bakmamıştır.

Sonuçlar, kutu çömelmesinin “çömelme performansı üzerinde ne önemli bir olumlu veya olumsuz etkiye sahip olmadığını” göstermektedir. “Böylece, bir çömelme veya kutu çömelme kullanımı bacağa ve bel kaslarına çok benzer bir uyaran sunar ve birçoğu muhtemelen eğitim ile benzer miktarda güç kazanımıyla sonuçlanır.” Bununla birlikte, gerginlik kısaltma döngüsünün birçok sporun “hayati bir bileşeni” olduğundan, “gerginlik kesme döngüsünü içeren bir çömelme daha büyük yararlı olabilir.”

Güç ve Koşullandırma Araştırmaları Dergisi hakkında
Güç ve Koşullandırma Araştırmaları Dergisi’nin (JSCR) editoryal misyonu, araştırma yoluyla güç ve koşullandırma hakkındaki bilgileri ilerletmektir. Bu derginin belirgin bir yönü, araştırma bulgularının yararlı kullanımı için öneriler içermesidir. Dergi adı güç ve koşullandırmayı ayrı varlıklar olarak belirlerken, güç koşullandırmanın bir parçası olarak kabul edilir. Dergi, uygulamalı egzersiz bilimi yoluyla koşullandırma ve spor anlayışımıza katkıda bulunan hakemli el yazmalarının yayınlanmasını teşvik etmek istiyor. JSCR, Ulusal Güç ve Koşullandırma Derneği Resmi Araştırma Dergisidir. Ulusal Güç ve Kondisyon Derneği.

Leave a Reply

Your email address will not be published.