Kalori yakmayı artırmak için yemeğinize zencefil ekleyin

Yemekleriniz zencefil içeriyorsa kilo kaybı biraz hızlanır. Columbia Üniversitesi’ndeki beslenme uzmanları kısa süre sonra metabolizmada, zencefil eklendiği bir kahvaltı yedikten sonra erkeklerin fazladan 43 kalori yaktığı bir insan çalışması yayınlayacaklar.

Araştırmacılar otuzlu yaşlarının sonlarında 10 kişiyi denediler. Ortalama bir BMI 27 vardı, bu yüzden biraz fazla kilolu. Araştırmacılar erkeklere iki kez bir kahvaltı ve portakal suyu verdi. Kahvaltı, 85 g karbonhidrat, 25 g yağ ve 7 g protein olan 595 kalori içeriyordu.

Bir keresinde erkekler kahvaltılarıyla bir bardak sıcak su içtiler, diğer vesileyle araştırmacılar suda 2 g toz zencefil çözdüler. Toz, takviyelerde bulduğunuz türden bir ekstrakt değildi. Süpermarkette satın alabileceğiniz şeyler gibi yaygın McCormick’in Zencefil Tozu idi.

Kahvaltıdan altı saat sonra araştırmacılar erkeklerin enerji harcamalarını ölçtüler. Aşağıdaki şekil, zencefil kahvaltısından sonra erkeklerin çok daha fazla enerji yaktığını göstermektedir.

Her öğünten sonra enerji harcaması artar, ancak erkekler zencefil tükettikten sonra artış 43 kcal daha fazlaydı. Bunu her gün yaptıysanız – böyle bir deney temelinde gerçekten yapmanız beklenmediği kolay bir hesaplamaya göre – yılda 2 kg kaybedebilirsiniz.

Toz zencefil, yemekten sonra tokluk hissini de arttırdı, deneklerin tamamlamaları gereken bir ankete verdiği cevaplara göre. Siyah barlar, zencefil kahvaltısından sonra skorları gösterir.

Araştırmacılar Ginger’ın nasıl çalıştığından tam olarak emin değiller. Deneklerin kanını analiz ettiler, ancak insülin, glikoz, TNF-alfa, CRP, interleukin-6, leptin, pyy, adiponektin, GLP-1 veya aktif ghrelin konsantrasyonları üzerinde önemli bir etki bulamadılar.

Bazıları zencefil ile sıcak su çok baharatlı buldu. Araştırmacılar, zencefili yağlı bir yiyecekle karıştırmanın daha iyi olup olmayacağını merak ediyorlar. Bu onu çok daha lezzetli hale getirmiş olabilir ve çok daha fazla etkiye sahip olabilir: vücut, yağ ile birleştirildiğinde zencefil daha iyi emer.

Bununla birlikte, araştırmacılar: “Halk sağlığı perspektifinden, bu çalışmada gözlemlenen gıdaların termik etkisindeki artış nedeniyle, zencefil kullanımının kilo yönetimi ile ilgisi olabilir. Ayrıca, günlük tüketim ile etkiler arttırılabilir. ”

Kaynak:

Leave a Reply

Your email address will not be published.